
Koristimo kolačiće (cookies) kako bismo poboljšali funkcionalnost stranice i omogućili vam bolje korisničko iskustvo
Slijedi prikaz artikulacije nastavnoga sata:
1. Uvodni dio – motivacija (5-10 min)
– razgovor o dojmovima o pogledanom filmu
2. Središnji dio – razrada (25 – 35 min)
Kroz različite igre i razgovor analiziramo filmska izražajna sredstva i filmske pojmove.
3. Završni dio – sinteza (5 – 10 min)
– izvođenje zaključaka iz zajedničkih uvida dobivenih grupnim radom
Voditelji pozdravljaju učenike.
Prije gledanja filma učenici su imali neka očekivanja. Nakon što su pogledali film, sredili dojmove i razgovarali s gostom, učenici iskazuju svoj doživljaj filma. Voditelji u razgovoru s učenicima usmjeravaju iskaze učenika.
Kako vam se svidio film? Koji su vaši dojmovi i reakcije o odgledanom filmu?
U razgovoru s učenicima primjećujemo kako se učenicima pojedine scene sviđaju i ne sviđaju, te ćemo ih potaknuti da argumentiraju svoja stajališta.
Svi učenici postat će na tren filmski kritičari koji će ocjenjivati film (objašnjavamo navedeni pojam). Učenike podijelimo u grupe. Svaka grupa dobiva kartončiće s ocjenama od 1 do 5. Učenicima je na raspolaganju 5 minuta za dogovor koju će ocjenu dati filmu. Nakon što završe s međusobnim konzultacijama unutar grupe, jedan od učenika podiže ocjenu i objašnjava zašto su se kao grupa odlučili za tu ocjenu.
Pri tome trebaju obratiti pozornost što ih se osobito dojmilo, koji je po njima najbolji dio filma, koje scene u filmu bi posebno izdvojili i sl.
Cilj ove aktivnosti je razvijati kritičko mišljenje kod djece, osvijestiti važnost argumentacije svojih stavova, ali i razvijati timski rad i uvažavanje tuđeg mišljenja.
O kojoj filmskoj vrsti se radi u filmu koji smo pogledali?
Igrani film filmska je vrsta usredotočena na uobičajeno pripovjedno predočavanje zamišljenih svjetova i zbivanja. Igrani film se posebno scenarijski zamisli, scenografski pripremi i glumački odigra.
Kada govorimo o filmu razlikujemo igrani, dokumentarni i animirani film. U kojoj od ovih vrsta vi lakše zamišljate ovaj film? Zašto?
Kako bi ovaj film mogao izgledati kao animirani ili dokumentarni film?
Nastavni cilj – definirati igrani, animirani i dokumentarni film, uočiti razlike i mogućnosti.
Pojmovna slagalica
Nastavljamo raditi u već formiranim grupama. Svaka grupa dobiva izrezane i pomiješane filmske pojmove koje trebaju pravilno posložiti (RADNI LIST 3). Točne definicije filmskih vrsta i pojmova lijepe na poseban papir. Pobjeđuje ona grupa koja najbrže i najtočnije složi pojmovnu slagalicu. Rješenja se nalaze na zadnjoj stranici radnog lista.
Svaki igrani film, pa tako i ovaj, se ostvaruje se na neki jedinstven način. Sve što osjećamo prema filmu i način na koji je on djelovao na nas postiže se filmskim izražajnim sredstvima. Iz tog razloga ćemo s učenicima postupno uočiti koja su to sredstva oblikovala njihovu grupnu ocjenu iz uvoda radionice te na koji je način ovaj film progovorio o samoj ideji filma (upoznavanje i približavanje društvenih problema kao što su gubitak, otuđenost, obitelj, odrastanje).
RAZGOVOR O FILMU
Gdje i kada se zbiva radnja filma?
Tko su glavni likovi?
Kako film započinje?
Kako je redatelj naglasio tešku situaciju u kojoj se Jojo nalazi?
(Korištenje krupnog plana, detalja, isticanje nelagode na licu, glazbom – naglašavamo filmske mogućnosti i filmska izražajna sredstva)
GLUMA
Tko je nositelj radnje? (Dječak Jojo)
Kako vam se sviđa gluma u filmu? (Vrlo su prirodni i uvjerljivi, razgovori, jednako nam dobro dočaravaju strah, tjeskobu tugu, kao i radost, igru, bliskost)
Gledamo VIDEO ISJEČKE 1, 2 i 3 u kojima dominira glavni lik.
Kako na vas djeluju ovi filmski isječci?
Je li nas Jojo uspio uvući u svoj svijet? Što smo sve doznali o njemu? Pokušajte opisati njegov odnos s ostalima.
Djeca dobivaju RADNI LIST 4 i upisuju svoje dojmove i svoje viđenje odnosa.
Kako se on nosi s velikim gubitkom u životu?
Kako se njegov tata nosi s tim gubitkom?
Koji su osjećaji najsnažnije izraženi u filmu?
S kim Jojo najlakše ostvaruje bliskost?
Kako bi učenici što bolje razumjeli važnost filmske glume organiziramo se u već formirane skupine. Svaka grupa izvlači jedan osjećaj iz kutije (ljutnja, bijes, tuga, radost, ravnodušnost) koji moraju dočarati drugoj grupi. Ne smiju govoriti niti smiju pretjerivati, karikirati.
Kako vam se sviđa gluma u filmu?
Vrlo uvjerljiva gluma ovdje je snažno izražajno sredstvo. Kako vi doživljavate glumu? Što mislite da je važno za dobrog glumca ili dobru glumicu?
Razvojnim razgovorom učenici dolaze do zaključka kako glumci trebaju biti prirodni i uvjerljivi te svaki osjećaj (strah, tjeskobu, tugu, radost, igru, bliskost i sl.) jednako dobro dočaravati. Potvrđujemo ponovnim reproduciranjem VIDEO ISJEČAKA 1, 2 i 3 (Jojo i Yenthe pljuckaju s mosta, Jojo se boji tate kad dolazi kući, tata se ljuti zbog ptice, relativno mirna lica na kraju filma).
FILMSKI PLAN
Što je filmski plan? Mogli bismo reći da je to mjera za filmski prostor ili prostor što ga zahvaća objektiv kamere. Kad kamera snima, uvijek snima neki filmski plan – slikovito objašnjavamo planove u prostoru, akcije i lika.
total (veliki i polutotal)
srednji plan
američki plan
polublizi plan
blizi plan
krupni plan
detalj
Voditelj uzima digitalni fotoaparat koji je povezan s projektorom. Učenici izlaze a voditelj na učenicima pokazuje planove (fotografije učenika fotografirane u određeni plan projiciraju se na platnu).
Reproduciramo isječke iz filma u kojima se vidi total – Jojo i čavka iz daljine; srednji plan – cijeli Jojo kako stoji naslonjen; krupni plan – Jojovo lice, Jenthe puše balon; detalj – sam balon i usta.
Kako neki plan djeluje na vas? Što se može postići korištenjem nekog određenog filmskog plana?
BOJA U FILMU
Aktivnost 3 u potpunosti je posvećena boji u filmu. Učenici promatraju slike na RADNOM LISTU 6, te s njima razgovaramo o tome koje boje im se čine vesele, koje tužne, razbuđujuće, umirujuće). Pokušavaju se sjetiti boja koje prevladavaju u filmu. Dijelimo imZajedno gledamo isječke i uočavamo da je plava dominantna boja. Podsjećamo na engleski izraz feeling blue koji ljudi često upotrebljavaju u govoru kada se osjećaju tužno, sjetno. Zaključujemo da plava boja utječe i na nas te da snažnije osjećamo tugaljivost glavnih protagonista. Prikazujemo i scenu ukopa (VIDEO ISJEČAK X), uočavamo plave detalje na licima te potvrđujemo da su ipak povezani s osjećajima (sada s tugom, a možda kasnije i s radošću).
Reproduciramo različitu glazbu, a učenici na RADNOM LISTU 7 pridružuju glazbene brojeve određenim osjećajima. Iako će biti odstupanja, određena će glazba ipak kod svih izazivati slične reakcije.
Linkovi za glazbene brojeve:
Glazbeni ukusi se razlikuju, ali neki tonovi ipak sugeriraju tugu ili sjetu, a neki drugi radost, razigranost. Reproduciramo isječak iz filma, odnosno određeni glazbeni broj koji se ponavlja (Jojo pjevuši). Što predstavlja i zašto je važan? Zaključujemo da ga pjevušenje te melodije podsjeća na mamu (to je mamina i njegova pjesma.) Ova melodija vraća ga tužnim i njemu važnim trenucima. Razgovor s glazbenim kompozitorom dodatno će približiti djeci važnost filmske glazbe i njezinu specifičnost.
Kako završava Jojo?
Kako ga vi vidite u budućnosti?
Što znači – otvoren kraj? (Znači da i mi postajemo autori i zamišljamo kraj onako kako ga priželjkujemo.)
Na kraju, recite je li vas film uznemirio i treba li, po vašem mišljenju, obrađivati ovu i slične teme?
Igra s “jojom”
Jeste li se susreli s ovom igračkom, kako se zove? (jojo)
A naš junak? (Jojo)
Jeste li zamjetili kako priča o Joju ide malo naprijed, a onda opet unatrag?
Jojo upoznaje Yenthe, sprijateljio se s čavkom, čini se da je pronašao ljubimca, prijateljicu i da stvari idu na bolje. No, vrlo brzo otac se jako naljuti, ptica je nestala i uginula nesretnim slučajem. Odnosi oko Joja opet klize unatrag.
Što vas je najviše ljutilo, a što iznenadilo na filmu?
Kad ste gledali Joja s ocem koji ne razumije i ne vidi dobrog i toplog dječaka, vrlo samostalnog – je li vas ljutio, jeste li htjeli zaštititi Joja?
Ponašanje oca nas je uznemirilo. Na ovom primjeru ste vidjeli da tuga i ljutnja ne mogu opravdati nasilje.
Najviše nas je šokirao nesretan slučaj s čavkom.
Znate li da ime filma znači čavka-dječak (kauw – čavka)?
U prvom trenutku sam pomislila da je završetak filma mogao biti bez gubitka čavke. No, ako pogledamo iz drugačije perspektive čini se da je Jojo, ranjen i željan bliskosti, prigrlio čavku, preuzeo odgovornost za nju i počeo se brinuti o njoj iako za to nije bio spreman. Naš dječak – čavka, ovaj puta oprezniji i uz podršku tate i Yenthe, svjestan da se događaju nesreće i nepravde, hrabro će krenuti dalje.
Učenici za domaću zadaću mogu napisati nastavak priče ili novi kraj filma.
Nakon filma nastavnici mogu proći ponovno određene dijelove analize, mogu zadati djeci da sama potraže fotografije s različitim filmskim planovima, odnosno da povežu određenu sliku, dominantne boje na njoj i odgovarajuću glazbu. Fotografije, kao i slike, mogu biti povezane sa sadržajem iz književnosti ili lektire.
Mogu ostvariti i korelaciju s glazbenim i likovnim odgojem.
Zabranjeno je neovlašteno kopiranje ili distribuiranje dijelova ili cijelog projekta. Projekt podliježe pravima Zakona o autorskim pravima.
Vlasnik autorskih prava je udruga Djeca susreću umjetnost.
Copyright © 2020 Sedmi kontinent
Powered by Protagonist
Koristimo kolačiće (cookies) kako bismo poboljšali funkcionalnost stranice i omogućili vam bolje korisničko iskustvo