Koristimo kolačiće (cookies) kako bismo poboljšali funkcionalnost stranice i omogućili vam bolje korisničko iskustvo
Priprema za film može se odvijati u dva ili tri sata, a neki od sadržaja mogu se raditi i nakon odgledanog filma.
Istraživanje o ovisnostima može se uklopiti u nastavu prirode ili biologije, u proširivanje nastavnim planom i programom propisanu jedinicu . Za to nam je potreban jedan školski sat u kojem se može ponoviti naučeno o čovjeku, a zatim djeca mogu izlagati svoja istraživanja i saznanja o ovisnostima. U povijest može se uvrstiti istraživanje o povijesti filma.
U nastavu hrvatskoga jezika, u izražavanje, možemo uvrstiti prezentaciju, pisanje osvrta i sl. Komentira se uspješnost izlaganja, komentiraju se govorne vrednote i sadržaj izlaganja.
Teme ovisnosti, otuđenosti u obitelji i društvu prikladne su i vrlo zahvalne za nastavu građanskog i zdravstvenog odgoja kao i SRZ-a.
Neka objašnjenja korištena u ovome pojmovniku skraćene su verzije i parafraze natuknica Hrvoja Turkovića iz Filmskoga leksikona (ur. Nikica Gilić i Bruno Kragić, 2003.), preuzeto sa http://film.lzmk.hr/trazilica.aspx
DRAMA – filmski žanr s glavnim junacima zaokupljenim svojim društveno-psihološkim problemima. Ovisno o tematskom naglasku razlikuju se socijalna drama i psihološka drama.
LIK – nositelj radnje. Uglavnom je riječ o ljudima, iako i životinje, roboti, pa i nežive stvari mogu biti lik u filmu. Pojedini lik određen je izgledom, psihološkim obilježjima te društvenom i djelatnom ulogom u zbivanjima. Karakterizacija može biti složena (psihološki razrađena) ili može tek naznačiti tip lika (tipski likovi).
DOKUMENTARNI FILM (DOKUMENTARAC) – filmski rod koji obilježava težnja da se filmom svjedoči o zatečenim zbivanjima. Za razliku od igranog filma, dokumentarni film želi prikazati zbiljska zbivanja, ona koja su se doista dogodila, pa je pitanje istinitosti često isticano kao važan element njegova doživljavanja i procjenjivanja.
OPSERVACIJSKI DOKUMENTARAC – dokumentaristički stil nazivan i “fly on the wall” u kojemu autori filma snimaju situaciju bez da u nju naglašeno autorski interveniraju, već je prvenstveno samo bilježe. Kao klasični predstavnici ističu se redatelji Frederic Wiseman te braća Albert i David Maysles.
TALKING HEADS DOKUMENTARAC – dokumentaristički stil u kojemu se određena radnja prepričava putem razgovora s ljudima snimljenih dok pričaju u kameru ili s osobom iza kamere. Kao klasični predstavnik ističe se redatelj Errol Morris.
PLAN: jedan od parametara kadra, označava udaljenost snimanog objekta od kamere; filmska prostorna mjera kojom se iskazuje udaljenost objekta od točke promatranja, kao i zapremljenost platna (ili televizijskog ekrana) snimanim objektom. Kao kriterij udaljenosti i veličine uzima se čovjek. Prema tome kriteriju razlikujemo ključne planove:
http://filmforum.org/film/web-junkie
Zabranjeno je neovlašteno kopiranje ili distribuiranje dijelova ili cijelog projekta. Projekt podliježe pravima Zakona o autorskim pravima.
Vlasnik autorskih prava je udruga Djeca susreću umjetnost.
Copyright © 2020 Sedmi kontinent
Powered by Protagonist
Koristimo kolačiće (cookies) kako bismo poboljšali funkcionalnost stranice i omogućili vam bolje korisničko iskustvo